©

Ośrodek wypoczynkowy Prora, Binz na Rugii

Ośrodek wypoczynkowy Prora, Binz na Rugii

Binz auf Rügen Germany

Organizacja "Kraft durch Freude (KdF)" chciała wybudować kompleks rekreacyjny. 20.000 ludzi powinno mieć możliwość wyjazdu na wakacje w tym samym czasie. Budowa nadmorskiego kurortu KdF na Rugii rozpoczęła się w 1936 roku.W planach przewidziano budowę ośmiu identycznych sześciopiętrowych bloków, każdy o długości 550 metrów. Ciągnący się przez ponad 5 km wzdłuż linii brzegowej obiekt miał na celu zapewnić wszystkim gościom hotelu widok na morze, podczas gdy korytarze znajdowały się po stronie lądu. Wraz z wybuchem II wojny światowej prace budowlane zostały wstrzymane w 1939 roku. Wszystkie bloki były doprowadzone do stanu surowego zamkniętego.

W latach 1945 - 1949 trzy bloki zostały zniszczone, pięć ocalałych, o łącznej długości 2,5 km było po 1945 roku wykorzystano do celów wojskowych. W 1950 r. rozpoczęto rozbudowę i przebudowę budynków, tworząc najbardziej monumentalny zespół koszar w NRD. Obszar ten stał się wojskową strefą zamkniętą.

W 1992 r. Bundeswehra przestała korzystać z kompleksu. Dwa lata później budynki zostały objęte nakazem konserwacji. W niektórych miejscach powstały muzea i centra dokumentacji. Prora była także częściowo wykorzystywana jako schronisko młodzieżowe. Od 2004 r. bloki są sprzedawane indywidualnie i przekształcane w kompleksy mieszkaniowe i hotelowe.

Dane identyfikacyjne referencji
Wykonane prace:
Ochrona drewna - okna i drzwi wejściowe
Typ obiektu:
Hotele
Zabytki i cenne obiekty historycznie
Handel detaliczny / Salony sprzedaży
Szkoły / uniwersytety / muzea
Domy wielorodzinne
Opis
Widoczny na zdjęciu ośrodek wypoczynkowy Prora wybudowano w latach 1936 - 1939, ale z powodu wybuchu wojny obiekt pozostał niedokończony. Po zakończeniu wojny część "Kolosa Rugijskiego" wykorzystywano do celów wojskowych; po wycofaniu Bundeswehry budynki stały puste i zniszczone. Od 2004 r. pojedyncze bloki są sprzedawane indywidualnie i przekształcane w kompleksy mieszkaniowe i hotelowe. W toku tych zmian konieczna była renowacja lub całkowita wymiana drewnianych okien. Warunkiem było przy tym zachowanie pierwotnego urok budynku i zapewnienie oknom dlugiej żywotności.
Adres obiektu:
18609 Binz auf Rügen
Arkusz danych:
placeholder_v2.png
Możliwość zwiedzania?
Nie

Wykaz wykorzystanych produktów
 lub systemów

Pobierz

Pobierz kartę referencji (PDF)

  • ©
  • ©
Pokaż wszystko

Więcej referencji

Budynek miał źle wykonaną i uszkodzoną przeponę poziomą. Zawilgocony mur spowodował wysokie koszty ogrzewania. Instalacja systemu zespolonej izolacji termicznej została odrzucona przez urzędy konserwatorskie. Zdecydowano się na renowację murów w systemie Kiesol, aby wysuszyć ściany i zmodernizować je energetycznie.
Więcej informacji
W przeszłości budynek był malowany różnymi farbami i dodatkowo - z powodu pustostanu - niszczony przez "twórców" graffiti. Substancja budowlana domu Gosslera została trwale uszkodzona na skutek wnikania wilgoci. Elewacja musiała zostać odnowiona z uwzględnieniem ochrony zabytków.
Więcej informacji
Nowe budynki Leidsche Rijn Centrum musiały zostać zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Duże powierzchnie należało wykończyć w krótkim czasie. Każdego dnia zużywano na miejscu 50-60 pojemników MB 2K. Na zakończenie prac uszczelniono ok. 5 km spawów z zakładką, 1,5 km spawów żelbetowych i ok. 4.000 szczelin stożkowych.
Więcej informacji