Warstwa brudu jest ze względu na dużą powierzchnię wewnętrzną doskonałym magazynem wilgoci oraz zanieczyszczeń gazowych i pyłowych dzięki dużej powierzchni wewnętrznej. Zwykle reagują one na spodniej części skorupy i przyspieszają zniszczenie.
Oprócz obiektów takich jak katedra kolońska, gdzie armie konserwatorów i kamieniarzy odnajdują dzieło życia, uwaga skupia się również na starych świeckich budynkach miejskich z gzymsami i ościeżnicami okiennymi z naturalnego kamienia. W przeciwieństwie do cegieł i nowoczesnych materiałów budowlanych, nie tylko kształt, kolor i wykończenie powierzchni kamienia naturalnego znacznie się różnią, ale także jego właściwości fizyko-chemiczne. Nieodzowne jest tutaj przyjrzenie się z bliska. Zwłaszcza w przypadku kamienia naturalnego konserwacja oryginalnego materiału i koordynacja nowo użytych materiałów naprawczych mają ogromne znaczenie dla zachowania substancji budowlanej w długim okresie czasu.
Etapy prac
1. Wzmocnienie muru
Aby zwiększyć stabilność i nośność pustych i luźnych murów, jamy wypełniane są pod niskim ciśnieniem za pomocą BSP 3/6 lub BSP Historic (zgodnie z instrukcją WTA 4-3-98-D).
2. Czyszczenie i odsalanie
Czyszczenie nie służy wyłącznie poprawie estetyki: warstwy zanieczyszczeń magazynują wilgoć i szkodliwe substancje, a także utrudniają wysychanie podłoża. Szkodliwe sole usuwane są w przypowierzchniowej strefie elewacji za pomocą kompresów odsalających Remmers. Kompres nanosi się jak tynk i usuwa po ok. 3 tygodniach wraz z wchłoniętymi solami.
3. Usuwanie zaprawy spoinowej
Niemal każdej naprawie elewacji kamiennej towarzyszy odnawianie zazwyczaj uszkodzonych spoin. Z reguły spoiny te muszą być usunięte na głębokość 2 cm lub dwukrotnie większą od ich szerokości.
4. Zmniejszenie pęcznienia
Dla szeregu kamieni naturalnych istotną przyczyną uszkodzeń jest "higroskopijne pęcznienie i skurcz", spowodowane występowaniem w nich minerałów ilastych (ziemisty zapach, gdy kamień jest zwilżony). Renowacja za pomocą obecnie unikatowego reduktora pęcznienia Remmers Antihygro może ograniczyć szybkość i zakres pęcznienia.
Odsalanie kamienia naturalnego i innych mineralnych materiałów budowlanych za pomocą okładów ("kompresów") jest uznanym procesem, który sprawdził się w wielu znaczących budynkach w celu znacznego zmniejszenia ilości soli szkodliwych dla konstrukcji budynku.
Budownictwo murowane ma wielowiekową tradycję. Wcześniej mur wykonywano zgodnie z zasadami rzemiosła; o formacie cegły i grubości ścianek decydowało szacowane obciążenie. Dzisiaj wiedza na temat nośności ma ogromne znaczenie przy zabezpieczaniu i przebudowach starych budynków.
Wiele kamieni naturalnych zawiera pęczniejące minerały ilaste. Większość z nich to krzemiany warstwowe, których struktura jest podobna do struktury książki. Nawet przy niskiej wilgotności, dzięki działaniu elektrochemicznemu, są one w stanie gromadzić i uwalniać wodę pomiędzy swoimi warstwami pośrednimi.
Erozji mineralnego materiału budowlanego zawsze towarzyszy osłabienie jego struktury. Głównym zadaniem działania konsolidacyjnego jest wypełnienie nowej przestrzeni porów, powstałej w wyniku zwietrzania.
System zapraw renowacyjnych Remmers został opracowany specjalnie z myślą o dodawaniu do mineralnych materiałów budowlanych lub o ich wymianie.
Spoiny pełnią w budynku różne funkcje i dlatego muszą mieć bardzo różne właściwości, w zależności od stawianych im wymagań.
W celu zapewnienia długotrwałej ochrony przed mchem, grzybami i glonami, aby zapobiec ich wzrostowi, można przed hydrofobowaniem lub malowaniem zastosować płynny preparat chroniący przed atakiem mikroorganizmów. Tworzy on "depozyt" substancji czynnej w podłożu, która staje się skuteczna tylko wtedy, gdy ma miejsce faktyczny atak mikroorganizmów, tj. "próba kolonizacji". Zapewnia to skuteczną ochronę przed zazielenieniem na bardzo długi okres czasu.
Remmers Graffiti-Schutz należy do grupy semipermanentnych systemów ochronnych. Graffiti można z tak zabezpieczonych powierzchni zmyć po prostu za pomocą myjki wysokociśnieniowej i gorącej wody (czyszczenie higrotermiczne).
Woda odgrywa kluczową rolę w procesach erozji mineralnych materiałów budowlanych. Dobrym zabiegiem zapobiegającym temu zjawisku jest hydrofobizacja.
Odwracalną alternatywą dla strukturalnej hydrofobizacji są systemy farb silikonowych stosowane w wersji kryjącej lub jako lazury.
Elewacje z kamienia naturalnego
Liczba znalezionych produktów 3Widok:
Nr art. 647105
Półlazurująca, wypełniająca, "prawdziwa" farba silikonowa, bez bieli tytanowej