©

Elewacje ceglane

Jeden z najstarszych meteriałów budowlanych ludzkości

Mur ceglany

Historia jednego z najstarszych materiałów budowlanych ludzkości

Obok drewna, kamienia i włókien roślinnych cegły należą do najstarszych materiałów budowlanych w dziejach ludzkości. Glina zawierająca iły mieszana jest z piaskiem, formowana i wypalana. Pierwsze cegły były formowane ręcznie, w związku z czym nie miały jednakowych wymiarów.

  • około 7500 lat p.n.e.

    Najstarsze cegły – z gliny, pochodzące z okresu ok. 7500 lat p.n.e., znaleziono w 1952 roku podczas wykopalisk archeologicznych w Jerychu.

  • około roku 600 p.n.e.

    Zbudowana za panowania Nabuchodonozora II (604 do 562 p.n.e.) i obecnie wystawiona w berlińskim Pergamonie brama bogini Isztar to wspaniałe świadectwo osiągniętej przez Babilończyków doskonałości w dziedzinie wypalania i glazurowania ceramiki.

  • od około 3000 lat p.n.e.

    Cegły suszone na słońcu znane są od ok. 6300 p.n.e., z Mezopotamii. Na początku trzeciego tysiąclecia p.n.e. po raz pierwszy na dużą skalę zastosowano wypalaną cegłę glinianą

  • około 100 lat p.n.e. do 400 n.e.

    Rzymianie rozpowszechnili metodę budowania z wypalanych cegieł w całym cesarstwie.Typową cechą cegły rzymskiej jest jej niewielka grubość.Można ją po dziś dzień napotkać w różnych budowlach, choć w stanie oryginalnym była często otynkowana lub pokryta okładzinami.

  • od około XII do XV wieku

    W epoce gotyku z uwagi na niedostatek odpowiednich kamieni naturalnych rozwinął się tzw. gotyk ceglany, który stworzył specyficzny język architektoniczny.

  • około 2. połowy XIX wieku

    Do okresu neogotyku w XIX wieku większość budowli ceglanych była otynkowana.

  • lata 20-te XX wieku

    Ważne budowle ceglane powstawały również w wieku XX. Szczególnie ciekawy był niemiecki „ekspresjonizm ceglany”. Efektowne obiekty powstały w tym czasie w centrach wielu miast.

  • około roku 1960

    Popularne jeszcze po II wojnie światowej monolityczne elewacje ceglane nie są już obecnie wznoszone. Niemniej mur ceglany nadal cieszy się dużą popularnością jako mur licowy lub osłonowy.

  • od 1963 roku

    Remmers rozpoczyna swój obszerny program renowacji i napraw elewacji ceglanych.

Elewacja zabrudzona źle wygląda, a warstwa brudu nie stanowi zabezpieczenia. Wręcz przeciwnie: szkodzi elewacji. Ze względu na swoją dużą powierzchnię wewnętrzną, warstwa brudu doskonale absorbuje wilgoć i szkodliwe substancje. Reagują one z reguły pod powierzchnią spieku cegły - na początku niewidoczne, z czasem powodują uszkodzenia.

Odsalanie kamienia naturalnego i innych mineralnych materiałów budowlanych za pomocą tzw. kompresów jest uznaną metodą renowacji budynków, mającą na celu znaczne zmniejszenie ilości soli szkodliwych dla ich konstrukcji. Sprawdziła się podczas renowacji licznych cennychy obiektów historycznych

Niezależnie od tego, jaka konkretnie przyczyna leży u podstaw danego przypadku, rysa powstała w murze zawsze stanowi poważne zaburzenie statyki i należy ją naprawić.

Udział spoin w elewacji ceglanej może wynosić do 20%. Kształt i kolor spoiny ma zatem decydujący wpływ na jej wygląd. Ponadto spoiny pełnią w budynku funkcję techniczną.

Remmers Graffiti-Schutz należy dogrupy semipermanentnych systemówochronnych. Graffiti można z tak zabezpieczonychpowierzchni zmyć po prostuza pomocą myjki wysokociśnienioweji gorącej wody (czyszczenie higrotermiczne).

W celu zapewnienia długotrwałej ochrony przed mchem, grzybami i glonami, aby zapobiec ich wzrostowi, można przed hydrofobowaniem lub malowaniem zastosować płynny preparat chroniący przed atakiem mikroorganizmów. Tworzy on "depozyt" substancji czynnej w podłożu, która staje się skuteczna tylko wtedy, gdy ma miejsce faktyczny atak mikroorganizmów, tj. "próba kolonizacji". Zapewnia to skuteczną ochronę przed zazielenieniem na bardzo długi okres czasu.

Alternatywą dla hydrofobizacji jest stosowane w niektórych regionach jako zwyczajowe, nakładanie powłoki z żywicy silikonowej lub mniej widocznej lazury silikonowej. Oczywiście zmienia to charakter elewacji, ale jest to bardzo skuteczna i łatwa w utrzymaniu opcja - czasami nawet jedyna - aby ochronić mur przed wnikaniem wilgoci.

Elewacje ceglane

Liczba znalezionych produktów 28
 

Widok:

Nr art. 067505

Słabo kwaśny preparat czyszczący

Nr art. 067201

Kwaśny preparat czyszczący

Nr art. 067105

Roztwór tensydów do usuwania brudu, nawarstwień, pyłów, osadów z olejów i tłuszczów

Nr art. 066601

Pasta czyszcząca, do usuwania miejskich zanieczyszczeń

Nr art. 136801

Środek do usuwania farb i graffiti

Nr art. 067603

Specjalny preparat do usuwania zanieczyszczeń biologicznych z tarasów drewnianych, posadzek kamiennych i murów

Nr art. 067305

Bakterio- grzybo- i glonobójczy środek kompozytowy do czyszczenia i gruntowania zanieczyszczonych i zagrożonych zanieczyszczeniem biologicznym materiałów budowlanych

Nr art. 064205

Grunt o działaniu hydrofobizującym

Nr art. 056010

Wypełniająca, "prawdziwa" farba oparta na żywicy silikonowej

Nr art. 640005

Farba na bazie żywicy silikonowej, do powierzchni zagrożonych atakami pleśni i glonów

Nr art. 071101

Impregnat hydrofobizujący w postaci kremu na bazie silanów

Nr art. 060201

Bezbarwny, rozpuszczalnikowy impregnat hydrofobizujący na bazie silanów/siloksanów