Impregnacja drewna jest bardzo szerokim zagadnieniem, dla tego na początek musimy sobie zadać kilka pytań.
- Po pierwsze jaki mamy gatunek drewna i czy wymaga on impregnacji (nie każde drewno wchłania preparaty impregnacyjne).
- Po drugie jaki jest cel impregnacji.
Skuteczną ochroną w wielu wypadkach są też produkty dekoracyjne takie jak lakiery, lazury czy olej do drewna. Jak państwo widzą odpowiedz na pytanie jak impregnować jest bardzo trudna, a jednocześnie bardzo prosta „należy impregnować z rozsądkiem” tak aby nie szkodzić sobie i środowisku.
Dostępne są różne rodzaje preparatów poczynając od prostego podziału na rozpuszczalnikowe i wodne, gotowe do użycia i w postaci koncentratów. Te drugie w większości wypadków do zastosowań dla profesjonalistów.
Impregnację można podzielić też na
- przemysłową,
- rzemieślniczą
- oraz możliwą do wykonania w warunkach domowych.
Część zakładów przemysłowych oraz rzemieślniczych wykorzystuje także metodę kąpieli krótkiej lub długiej, jest to zależne od wymagań stawianych zabezpieczeniu.
Drewno można zaimpregnować zgodnie z norma EN 335-2 w klasach impregnacji od 1 do 5, gdzie im wyższa cyfra tym lepsza klasa impregnacji.
- Klasa 1 określa zabezpieczenie drewna suchego pod dachem.
- Klasa 2 to drewno suche pod dachem mogące ulegać czasowemu zawilgacaniu.
- Klasa 3 to drewno na zewnątrz, bez kontaktu z gruntem lub wodą.
- Klasa 4 to drewno na zewnątrz mogące mieć kontakt z gruntem lub wodą.
- Klasa 5 to drewno mogące mieć kontakt z gruntem i woda w tym wodą morską.
W domowych warunkach możemy posłużyć się dwoma metodami impregnacji, a mianowicie kąpielą czyli zanurzaniem w cieczy impregnacyjnej lub poprzez smarowanie (malowanie) pędzlem. Używanie metod natryskowych jest mało skuteczne, należy też zauważyć że aplikacja środków biobójczych w aerozolu jest niezgodna z przepisami prawa.
Musimy zdać sobie sprawę z tego że żadna z tych form nie jest tak skuteczna jak impregnacja przemysłowa i nawet jeżeli uda nam się zakupić preparat biobójczy który w opisie ma przeznaczenie do 4 lub 5 klasy odporności, to metodami domowymi nie będziemy w stanie nasycić i zabezpieczyć drewna do takiej klasy.
Z reguły samodzielna impregnacja pozwoli nam na impregnacje w klasach 1-2.
Pamiętać należy że podczas impregnacji mamy do czynienia z preparatami niebezpiecznymi mogącymi wyrządzić krzywdę nam, naszym bliskim oraz środowisku naturalnemu.
W ofercie firmy Remmers znajdują się preparaty mogące wspomóc prace w każdej z wymienionych dziedzin.
Jak wiadomo impregnaty swoją skuteczność zawdzięczają substancjom biobójczym, są to preparaty nazywane kiedyś „trucizną” mające za zadanie nie dopuszczenie do powstania lub zwalczanie organizmów szkodliwych.
Używanie w/w preparatów zawsze wiązało się z ryzykiem dlatego w wielu laboratoriach trwa wyścig kto wymyśli, opatentuje i wdroży do sprzedaży preparat nie zawierający substancji biobójczych a będący jednocześnie skutecznym narzędziem ochronnym. Już niebawem możemy być świadkami rewolucji w tej dziedzinie.