Nr art. 248105
Wodny, izolujący lakier cienkowarstwowy, do stosowania jako podkład, międzywarstwa i powłoka nwierzchniowa
Dane techniczne produktu
W stanie dostarczanym
Podane wartości przedstawiają typowe właściwości produktu i nie stanowią obowiązującej specyfikacji produktu.
Zakres zastosowania
- Do drewna stosowanego na zewnątrz
- Do drewnianych elementów budowlanych stabilnych wymiarowo w ograniczonym zakresie, takich jak okiennice, profile drewniane, altany ogrodowe
- Do niestabilnych wymiarowo drewnianych elementów budowlanych, jak np. płoty, konstrukcje szachulcowe, wiaty samochodowe, deskowania
- Jako powłoka gruntująca, międzywarstwa i powłoka końcowa
- W szczególności do świerku, jodły, daglezji, dębu, sosny i modrzewia
Właściwości
- Łatwa obróbka
- Dobra rozlewność
- Elegancki połysk przy równoczesnym zachowaniu struktury drewna (po trzykrotnej aplikacji)
- Przepuszczalność pary wodnej
- Zawiera substancję zabezpieczającą powłokę przed uszkodzeniem mikrobiologicznym
- Nie żółknie, nie ulega kredowaniu
- Wysoka żywotność dzięki specjalnej kombinacji spoiw
- Nie łuszczy się
- Ewentualne poprawki nie wymagają uprzedniego szlifowania powłoki
-
Przygotowanie do pracy
-
Wymagania wobec podłoża
Podłoże musi być czyste, wolne od pyłu, tłuszczu oraz innych substancji zmniejszających przyczepność. Ponadto należy je prawidłowo przygotować.
Drewniane elementy budowlane stabilne wymiarowo w ograniczonym zakresie i niestabilne wymiarowo: maksymalna dopuszczalna wilgotność drewna wynosi 18%.
-
Przygotowania
Brud, tłuszcz i łuszczące się stare powłoki należy całkowicie usunąć.
Zszarzałe i zwietrzałe powierzchnie drewna należy zeszlifować do nośnego podłoża.
Ewentualnie stosowane nieodporne gatunki drewna należy uprzednio zaimpregnować środkiem ochrony drewna* (* Środki ochrony drewna wymagają zachowania zasad bezpieczeństwa.
Przed ich użyciem należy zawsze przeczytać etykietę produktu i informacje na jego temat!).Należy przestrzegać polskiej normy PN-EN 927 Farby i lakiery - Wyroby lakierowe i systemy powłokowe na drewno zastosowane na zewnątrz.
Luźne lub spękane sęki oraz otwarte gniazda żywicy należy usunąć i oczyścić za pomocą odpowiednich środków (np. rozcieńczalnika Verdünnung V 101 lub rozcieńczalnika nitro albo uniwersalnego).
-
-
Sposób stosowania
-
Materiał starannie rozmieszać.
Malowanie pędzlem lub natrysk.
Natrysk metodą airless: dysza: 0,28 mm, ciśnienie materiału: 80 - 120 bar.
Natrysk metodą airmix: dysza: 0,28 mm, ciśnienie materiału: 60 - 100 bar, ciśnienie powietrza osłonowego: 1,2 - 2,0 bar.
Pistolet kubełkowy: średnica dyszy: 1,8 - 2,0 mm, ciśnienie powietrza: 2 - 2,5 bar
Naruszone opakowanie należy starannie zamykać, a zawartość zużyć w możliwie krótkim czasie.
-
Wskazówki wykonawcze
-
Poprzez wykonanie powierzchni próbnych należy sprawdzić kompatybilność, przyczepność do podłoża i kolor.
Przed nałożeniem powłoki na technicznie modyfikowane drewno i materiały drewnopochodne należy przeprowadzić powlekanie próbne i test przydatności do danego obszaru zastosowania.
Proszę wykonać próbne malowanie w warunkach praktycznych w wybranym systemie, a następnie zbadać właściwości powierzchni.
Należy zwrócić uwagę na dobrą wentylację.
Aby zapewnić najlepszą możliwą izolację rozpuszczalnych w wodzie garbników (powierzchnia i sęki), należy przestrzegać powyższych informacji na temat procesów pracy, ilości nanoszonych warstw oraz czasu schnięcia systemu powłok.
Malowanie drewna tym produktem może aktywować składniki drewna i powodować przebarwienia powłoki lakierniczej. W takim przypadku składniki te zostaną utrwalone w warstwie farby.
Najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie kolejnej warstwy z materiału, który wzmacnia właściwości izolacyjne tego produktu. Dzięki temu zawartość drewna (garbniki) nie będzie miała już wpływu na lakier nawierzchniowy.
Jeśli pomimo przestrzegania tych zaleceń nadal będą występować przebarwienia, zalecamy kontakt z serwisem Remmers Technik.
Wyciek żywicy jest zjawiskiem naturalnym i nie można mu zapobiec poprzez nakładanie kolejnych warstw, patrz instrukcja BFS nr 18.
Rozcieńczanie produktu, zbyt duża wilgotność drewna lub nieprzestrzeganie zalecanej kolejności powlekania, niedopełnianie ilości nanoszonego materiału i czasy schnięcia mogą znacznie osłabić efekt izolujący produktu.
Podczas szlifu pośredniego należy tylko wygładzić włókna drewna, w żadnym wypadku nie należy szlifować podkładu.
W systemach powłokowych na bazie wody zawsze istnieje resztkowe ryzyko wycieku składników drewna i przebarwień!Nie stosować w warunkach bezpośredniego nasłonecznienia.
-
Suszenie
Pyłosuchość powłoka uzyskuje po ok. 1 godzinie
Dalsza obróbka możliwa jest po 4 godzinach
Wartości sprawdzone w praktyce w temp. 23 °C i 50 % wilgotności względnej powietrza (w.w.p.).
Możliwość szlifowania i ponownego lakierowania po suszeniu wymuszonym: 20 minut fazy odparowania (w temp. ok. 20 °C i przy 65-75 % w.w.p.) / 75 minut fazy suszenia (ok. 45 °C, cyrkulacja powietrza 1 m/s) / 20 minut fazy chłodzenia
Niskie temperatury, słaba wentylacja i wysoka wilgotność powietrza powodują wydłużenie procesu schnięcia.
-
Narzędzia/czyszczenie
-
Urządzenia natryskowe typu airmix, airless, pistolety kubełkowe, pędzle ze sztucznym włosiem
Narzędzia natychmiast po użyciu umyć wodą lub środkiem Aqua RK-898-Reinigungskonzentrat.
Brudną ciecz usunąć zgodnie z przepisami.
-
Przechowywanie/trwałość
-
W nienaruszonym oryginalnym opakowaniu, w suchym i chłodnym miejscu zabezpieczonym przed mrozem produkt można przechowywać przez co najmniej 12 mies.
-
Zużycie
-
50 - 150 ml/m² ja jedną warstwę
Malowanie pędzlem: 50-80 ml/m²
Natrysk: 120-150 ml/m²
Podane wartości odnoszą się do szlifowanego drewna sosnowego. W przypadku drewna heblowanego lub po cięciu są ond niższe lub odpowiednio wyższe.
-
Wskazówki ogólne
-
W przypadku modrzewia struganego, i drewna iglastego o wysokiej zawartości żywicy, przyczepność i odporność powłoki na warunki atmosferyczne może zostać zmniejszona, szczególnie w przypadku poziomych słojów, sęków i bogatego w żywicę drewna późnego. w takim przypadku należy się spodziewać krótszych odstępów czasowych między konserwacjami i renowacjami. Można temu zaradzić jedynie poprzez wstępne zwietrzanie lub bardzo gruby szlif (p80). w przypadku tych rodzajów drewna (w wersji po przetarciu), należy spodziewać się znacznie dłuższych okresów między konserwacjami i renowacjami.
-
-
Informacja dotycząca utylizacji
-
Większe resztki produktu należy usunąć w oryginalnym opakowaniu, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Całkowicie opróżnione opakowania przekazać do recyklingu. Nie usuwać ze strumieniem odpadów komunalnych. Nie dopuścić do przedostania się do kanalizacji.
-
-
Bezpieczeństwo/przepisy
-
Bliższe informacje na temat bezpieczeństwa podczas transportu, składowania i posługiwania się tym produktem oraz jego utylizacji zawarte są w aktualnej Karcie Charakterystyki.
-