©

Willa Kindermenna, Łódź, Polska

Willa Kindermenna, Łódź, Polska

Lodz Poland

Budynek wzniesiono w 1903 r. jego elewację zdobią motywy roślinne, a wejście przykrywa portyk wsparty na kolumnach imitujących pnie drzew jabłoni. Wzrok przyciągają rzeźby, oraz zróżnicowane fakturalnie tynki; gładkie, boniowane i żłobkowane. Bogato zdobione, w większości oryginalne okna i drzwi mają różne kształty i formy. Dzisiaj w Willi Kindermanna mieści się Miejska Galeria Sztuki. Pod koniec 2015 r. willa znalazła się na prestiżowej liście Iconic Houses - spisie najwybitniejszych pod względem architektonicznym domów na świecie. Remont polegał na wykonaniu hydroizolacji fundamentów, renowacji piwnic, więźby dachowej, snycerki, stolarki otworowej a w końcu na dekoracji sztukatorskiej konserwacji i rekonstrukcji żłobkowanych tynków wykonanych z tzw. cementu romańskiego. Wszystkie prace hydroizolacyjne, renowacyjne i konserwatorskie wykonano stosując produkty z katalogu Remmers. Dotyczy to materiałów systemu Kiesol zastosowanych w celu hydroizolacji osuszenia piwnic budynku, mas sztukatorskich na bazie cementu romańskiego (patrz; Remmers News, nr 20, wrzesień 2013), impregnatów i farb do laserunkowego malowania tynków oraz impregnatów Adolit i lakierów Induline do okien i drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Można powiedzieć, że remont i konserwacja Willi Kindermanna jest wzorcowym przykładem doskonale wykonanych prac jednocześnie będąc wizytówką spektrum technologicznego Remmers.

Dane identyfikacyjne referencji
Wykonane prace:
Renowacja elewacji - strefa cookołowa Ochrona drewna - okna i drzwi wejściowe Izolacja przeciwwodna istniejącej budowli, elementy stykające się z gruntem Renowacja elewacji z kamienia naturalnego Izolacja przeciwwodna - renowacja murów Remont dachu
Typ obiektu:
Zabytki i cenne obiekty historycznie
Szkoły / uniwersytety / muzea
Opis
Willa Leopolda Kindermanna znajdująca się przy ulicy Wólczańskiej 31/33 jest jednym z najświetniejszych przykładów secesyjnej architektury w Ło-dzi. Przepiękny gmach dla łódzkiego fabrykanta zaprojektował wybitny architekt Gustaw Landau Gutenteger.
Adres obiektu:
90-001 Lodz
Arkusz danych:
placeholder_v2.png
Data/ wykonanie:
2013
Możliwość zwiedzania?
Nie

Wykaz wykorzystanych produktów
 lub systemów

Pobierz

Pobierz kartę referencji (PDF)

  • ©
  • ©
  • ©
Pokaż wszystko

Więcej referencji

Budynek miał źle wykonaną i uszkodzoną przeponę poziomą. Zawilgocony mur spowodował wysokie koszty ogrzewania. Instalacja systemu zespolonej izolacji termicznej została odrzucona przez urzędy konserwatorskie. Zdecydowano się na renowację murów w systemie Kiesol, aby wysuszyć ściany i zmodernizować je energetycznie.
Więcej informacji
W przeszłości budynek był malowany różnymi farbami i dodatkowo - z powodu pustostanu - niszczony przez "twórców" graffiti. Substancja budowlana domu Gosslera została trwale uszkodzona na skutek wnikania wilgoci. Elewacja musiała zostać odnowiona z uwzględnieniem ochrony zabytków.
Więcej informacji
Nowe budynki Leidsche Rijn Centrum musiały zostać zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Duże powierzchnie należało wykończyć w krótkim czasie. Każdego dnia zużywano na miejscu 50-60 pojemników MB 2K. Na zakończenie prac uszczelniono ok. 5 km spawów z zakładką, 1,5 km spawów żelbetowych i ok. 4.000 szczelin stożkowych.
Więcej informacji